Parkiet olejowany ma wiele zalet, ale wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Regularne ponowne olejowanie nie tylko sprawia, że widoczne ślady zużycia znikają i podłoga na nowo błyszczy w całej okazałości, ale także otrzymuje pielęgnację i ochronę. Jak najlepiej olejować podłogę z twardego drewna i jakie oleje do parkietu nadają się do tego celu?
Po co olejować parkiet?
Równolegle z układaniem parkietu pojawia się również kwestia optymalnego wykończenia powierzchni. Chroni to parkiet przed brudem i wilgocią oraz zachowuje jego charakterystyczny wygląd. Parkiet może być lakierowany, olejowany lub woskowany, przy czym ten ostatni staje się coraz mniej powszechny. Ciężko stwierdzić , które wykończenie powierzchni jest najlepsze – zależy to od indywidualnych wymagań podłogi. Istnieją pewne różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd i wymagania pielęgnacyjne. O ile parkiet lakierowany jest w pełni zabezpieczony lakierem, o tyle parkiet olejowany jest „tylko” impregnowany. Oznacza to, że pory pozostają otwarte, a drewno może dalej oddychać, co ma pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu. Olej nadaje parkietowi typowy jedwabisty matowy wygląd oraz podkreśla charakterystyczne słoje drewna, co poprawia naturalność podłogi. Z drugiej jednak strony parkiet olejowany nie ma dodatkowej warstwy ochronnej. W związku z tym obciążenia i codzienne użytkowanie działają bezpośrednio na powierzchnię podłogi, dlatego zużycie lub uszkodzenia mogą wystąpić szybciej. Musimy również pamiętać o tym, by regularnie sięgać po olej do parkietu celem przywrócenia pierwotnych właściwości i wyglądu.
Wszelkie prace naprawcze na parkiecie olejowanym można przeprowadzić stosunkowo łatwo. Nawet w przypadku dużych uszkodzeń, często nie jest konieczne szlifowanie całej podłogi – w większości przypadków wystarczy ponownie olejować uszkodzony parkiet. Wymagania dotyczące konserwacji i czyszczenia są jednak wyższe w przypadku parkietu olejowanego w porównaniu z powierzchniami lakierowanymi.