Budownictwo

Serwisowanie kotła grzewczego

Kotły c.o. to urządzenia, które służą do ocieplania domów. Często jest tak, że tylko dorzucamy węgla, czy drewna do kotła i spokojnie zostawiamy go, aby spełniał swoją rolę. Jeśli kocioł jest na gaz, wtedy nawet możemy „zapomnieć jak on wygląda”, ponieważ nie potrzebuje do pracy naszej obecności. 

Czy należy serwisować kotły c.o.?

serwis kotłów coKocioł c.o. to urządzenie mechaniczne, które także może się psuć. Posiada w swojej konstrukcji części, które się zużywają i to one właśnie wymagają przeglądu. Nie wtedy, gdy już przestaną działać, ale serwis kotłów co przeprowadza się przynajmniej raz w roku, a najlepiej przed i po sezonie. Sprawność kotłów c.o. jest bardzo ważna, a przecież nikt by nie chciał, żeby taki kocioł popsuł się w sezonie zimowym. Dlatego tak ważne jest aby dokonywać okresowych przeglądów kotła i ewentualnie dokonywać potrzebnych napraw, czy wymiany zużytych części. Serwisowanie kotłów c.o. jest także potrzebne do gwarancji. Jeśli np. kupimy kocioł i nie będziemy go serwisować u profesjonalnego (najlepiej od producenta) serwisanta, wtedy nasza gwarancja może zostać ograniczona, a nawet całkowicie zamknięta. Po to jest serwis okresowy (najczęściej nie płatny), aby zapraszać serwisanta do swej kotłowni i zlecać mu przegląd kotła. Jest to także ważne dla naszego bezpieczeństwa. Jeśli dany kocioł nie będzie czyszczony przez cały sezon, może dojść do zatkania rur odprowadzających dym i właściciel domu może się nawet zaczadzić razem z domownikami.

Problem z kotłami jest taki, że jeśli są sprawne, zupełnie nie przykładamy do tego wagi. Nie sprawdzamy (bo i po co, skoro działa?), a nasze czynności ograniczają się li tylko do „podkładania na ruszt”. A przecież kocioł c.o. – jak każde urządzenie – ma prawo się psuć, lub przynajmniej zatkać.