Wiele projektantów wnętrz coraz częściej wybiera płytki gresowe, by udekorować podłogę. Gres szkliwiony ożywia pomieszczenie, nadaje mu elegancji i bardzo często służy jako dekoracja sama w sobie, dzięki czemu nie potrzeba już wielu ozdób. Dzięki szerokiemu zastosowaniu gresu jest on wszechstronnie wykorzystywany do każdego rodzaju podłoża.
Czy gres szkliwiony jest ideałem?
Patrząc od strony technicznej, ma on o wiele więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim jest wielofunkcyjny i nada się do każdego pomieszczenia, zarówno wewnątrz domu, jak i na taras bądź wejście do budynku. Gresem coraz częściej dekorowane są pokoje gościnne i salony, ponieważ dodają wnętrzu klimatu i zmieniają zwykłe, codzienne pomieszczenie w przestrzeń jak z muzeum. Jednak najczęściej znajdującym swoje zastosowanie w kuchniach i łazienkach jest gres kalcyt, tworzony z minerału skałotwórczego. Nadaje on uniwersalny, ale stylowy wygląd wnętrzu. Plusem, dla którego wiele osób decyduje się na takie wykończenie podłóg, jest jego odporność na ścieranie się i zarysowania. Dodatkowo gres nie wsiąka rozlanej na nim cieczy, co znajduje swoich zwolenników i chętnie używany jest do dekorowania tarasów i ogrodów. Dostępność kolorów i wzorów powiększa się z roku na rok; istnieją nawet imitacje drewna czy kamieni naturalnych. Polerowany gres nie wymaga szczególnej pielęgnacji; wystarczy myć go wodą z odrobiną detergentu nabłyszczającego, a zachowa swój połysk na długie lata.
Niestety, pomimo dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, pod dużym naciskiem może zdarzyć się odprysk. Oprócz nieestetycznego wyglądu, gres traci na wytrzymałości całej płytki. Nie jest on polecany w pomieszczeniach gospodarczych, które są narażone na takie wypadki. Jednak w zupełności można powiedzieć, że jest on idealnym elementem wystroju domu.