Usługi i praca

Natryski ogniochronne – czym są?

Zabezpieczenie budynków przed wybuchem pożaru jest niezwykle ważne. Dotyczy to wszystkich budynków, bez znaczenia jaki charakter pełnią. Elementów, które nam w tym pomagają jest mnóstwo. Dziś kupimy się na natryskach ogniochronnych. Czym są? Gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Zastosowanie natrysków ogniochronnych

natryski ogniochronneNatryski ogniochronne mają szerokie zastosowanie. Możemy się z nimi spotkać między innymi w halach o konstrukcji stalowej, stalowych konstrukcjach w przemyśle chemicznym, w obiektach zabytkowych, które zostały wzmocnione stalową konstrukcją. Jak łatwo zauważyć wspólną cechą wszystkich tych lokalizacji są konstrukcje stalowe lub żelbetowe. Jednak oprócz tych materiałów, system tego typu sprawdza się również przy zabezpieczaniu konstrukcji drewnianych i gęstożebrowych. Właściwości natrysków pozwalają na wykorzystaniu ich zarówno wewnątrz budynków jak i w przestrzeni otwartej. To co czyni natryski ogniochronne najczęściej wybieranymi to szybkość i łatwość aplikacji. Oprócz tego natryski mogą zabezpieczyć również małe elementy. Ale czym tak właściwie jest ten natrysk ogniochronny? Są to masy, którymi pokrywa się elementy nośne obiektu narażone na działanie wysokich temperatur. Ze względu na technologię aplikacji materiału możemy wyróżnić natryski lekkie oraz natryski ciężki. Technologia pierwsza, zwana także suchą, obejmuje masy podawane specjalnym agregatem i dopiero u ujścia dyszy zwilżane wodą. Sprawdzają się one głównie w przypadku budownictwa ogólnego. Z kolei natryski ciężkie zwane mokrymi to masy rozrabiane z wodą przed podaniem do agregatu. Stosowane głównie w przypadku ochrony przed pożarami węglowodorowymi.

Mimo, że natryski ogniochronne nie są popularne, to stanowią najczęściej wybieraną technikę zabezpieczania konstrukcji przed pożarami. Ich szybki i łatwy montaż przyczynia się do tego, że sięgamy po nie najczęściej.