Planujesz założenie własnej firmy? Zamierzasz ważyć ładunki z wózków paletowych? Do pracy niezbędna będzie ci waga samochodowa. Jeśli jednak planujesz używać ładunków w obrocie handlowym, musisz pamiętać o legalizacji wagi.
Kiedy konieczna jest legalizacja wag najazdowych?
Jeżeli w swoim biznesie planujesz naliczanie opłat w obrocie handlowym, musisz liczyć się z koniecznością legalizacji wagi najazdowej. Legalizacja musi zostać przeprowadzona przez firmę ściśle współpracującą z Urzędem Miar. Wagi najazdowe z racji swoich dużych rozmiarów mogą być legalizowane w siedzibie Twojej firmy. Mniejsze wagi powinny zostać zostać dostarczone do Urzędu. Do ponownej legalizacji przyjmowane są tylko te wagi najazdowe, które nie zostały poddane ocenie zgodności. Legalizacja wagi może stracić ważność w sytuacji gdy waga jest uszkodzona lub stwierdza się, że błędy wagi wychodzą poza granice dopuszczalnych błędów. Ważna jest natomiast przez 25 miesięcy od daty umieszczonej na etykiecie. Niezalegalizowane wagi najazdowe mogą przysporzyć Ci jednak kłopotów. Kara za brak legalizacji waha się w przedziale od 50 do nawet 500 złotych, w zależności od sytuacji. Po nałożeniu mandatu można się jednak spodziewać ponownej kontroli inspektora Urzędu Miar. Czemu ma to służyć? Sprawdzeniu czy kara finansowa wpłynęła na podjęcie się procesu legalizacji. Zdarza się jednak, że mandaty karne nie przynoszą oczekiwanego efektu. Wówczas sprawa może być nawet skierowana do sądu.
Aby w przyszłości uniknąć zbędnych opłat i niepotrzebnych wizyt w sądzie, warto pamiętać o legalizacji od razu po zakupie wagi. To proces, który kontroluje stan naszej wagi i oszczędza nam kłopotów z prawem. Warto skontaktować się z zaufaną firmą współpracująca z Urzędem Miar, która bezproblemowo zajmie się tą sprawą.