Motoryzacja

Lawety służące do transportu samochodów

 

Nie zawsze możemy dojechać samochodem do celu na kołach. Czasami jesteśmy zmuszeni przewieźć swój samochód na lawecie. Dzieje się tak z różnego powodu. Czasami jest to spowodowane tym, że nasz samochód się zepsuł, a czasami nie jest on dopuszczony do ruchu, ponieważ na przykład jest samochodem torowym i służy tylko do jazdy po torze.

Jak przewozić auto na lawecie?

laweta do przewozu autNiezależnie od tego z jakiego powodu nie możemy poruszać się danym samochodem na kołach po drogach publicznych, to rozwiązanie problemu związanego z transportem takiego auta jest takie samo, a mianowicie transport auta lawetą. Laweta do aut zapewnia nam możliwość przewiezienia samochodu w dowolne miejsce. Do transportu auta na lawecie powinniśmy się dobrze przygotować. Po pierwsze jeśli nigdy nie jeździliśmy z przyczepką, to warto najpierw pojeździć trochę z pustą lawetą, aby nabrać pewności podczas jazdy. Po drugie samochód, którym będziemy ciągnąć taką lawetę, na której będzie znajdować się drugie auto, musi legitymować się dość pokaźną mocą silnika, ponieważ w innym przypadku będziemy mieć problem z wyjechaniem pod strome górki. Po wjechaniu samochodem na lawetę, musimy go bardzo dobrze zabezpieczyć przed spadnięciem z niej. Najlepsze do tego będą pasy transportowe. Należy wybrać pasy o odpowiedniej grubości i wytrzymałości, tak aby utrzymywały samochód na lawecie. Powinniśmy takę zaciągnąć w przewożonym aucie hamulec ręczny, który dodatkowo je unieruchomi na lawecie.

Lawetę możemy zamówić przez internet. Posiada ona niezbędną do jej rejestracji homologację, więc zgodnie z prawem możemy się poruszać nią po drogach publicznych. Taką lawetę rejestrujemy i ubezpieczamy, podobnie jak samochód. Lawety są dostępne w różnych rozmiarach, ważne jest to aby wybrać odpowiedni.

 

About Bronisław Niewiecki