Usługi

Jak asystować starszej osobie?

 

Pomoc w codziennym funkcjonowaniu osobom starszym, w postaci asystentek towarzyszących,  staje się coraz bardziej powszechna zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiele osób starszych potrzebuje pomocy w wykonywaniu niektórych zadań, ale jednocześnie chce pozostać w swoich domach, zamiast przebywać w ośrodkach dla seniorów.

Dobre rozwiązanie dla seniora i asystenta

asystentka osoby starszejW obecnych czasach wiele osób decyduje się na rozwiązania domowe. Asystentka osoby starszej przychodząca do domu jest dogodnym rozwiązaniem dla seniorów, którzy nie są poważnie chorzy, ale nie są już tak sprawni fizycznie, aby nosić zakupy, sprzątać mieszkanie lub też gotować. Asystent może umówić się z osobą starszą lub jej rodziną na zakres świadczonych usług oraz ich częstotliwość. Po doprecyzowaniu, jakie zadania ma wykonywać, na przykład czy chodzić na zakupy samodzielnie, czy też towarzyszyć osobie starszej w zakupach, będzie jasne, jakie zadania należą do jego obowiązków, a które podopieczny ma wykonywać sam. Podczas wyboru asystenta zazwyczaj liczy się doświadczenie w wykonywaniu podobnych obowiązków oraz kompetencje społeczne i umiejętność komunikowania się z osobami starszym. Jest to ważne szczególnie ze względu na to, że nierzadko osoby starsze są samotne i chciałyby spędzić czas w towarzystwie życzliwej osoby chcącej rozmawiać oraz umiejącej słuchać. Dlatego też asystentki często wybierane są ze względu na ich zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Preferowane kandydatki to osoby empatyczne, umiejące podtrzymać rozmowę oraz wykazujące się dużą cierpliwością. Do zadań równie ważnych co sprzątanie czy gotowanie należy bycie codziennym towarzyszem w spędzaniu wolnego czasu. Seniorzy często proszę swoje asystentki o poczytanie im książki lub też pogranie z nimi w gry planszowe. 

 

About Jakub Ziółkowski