Technologia

Geodeta wykonuje pomiary geodezyjne

 

W obecnych czasach coraz więcej jest wykonywanych różnych prac budowalnych. Często to zwykli ludzie budują swoje nowe domy. Ale przecież widzimy też coraz częściej inne budowy na przykład centrów handlowych itp. Ostatnio właśnie widziałam taką budowę, ale w takiej początkowej fazie.

Pomiar geodezyjny na placu budowy

wykonywanie pomiarów geodezyjnychMiałam okazję widzieć jak geodeta wykonuje liczne pomiary geodezyjne na terenie budowy. Praktycznie nie było tam nic, oprócz piachu i kilku sprzętu, który będzie potrzebny do wykonania wszelkich prac  budowlanych. Trzeba przyznać, że po raz pierwszy miała okazję widzieć jak pracuje geodeta. W zasadzie nigdy nie widziałam jak robią o ni pomiary. To ciekawe doświadczenie. Geodeta aby dokonać pomiaru używa specjalistycznego sprzętu, który łatwo można przenieść z miejsca na miejsce. Wykonywanie pomiarów geodezyjnych musi być bardzo precyzyjne i zrobione bardzo dobrze. Ale geodeta to chyba ma w tym wprawę i doświadczenie i nie musi się martwić, że coś źle zmierzy. Może nie znam się na budowie, ale myślę, że geodeta na miejscu budowy zapewne wyznaczał obszar na którym można będzie rozpocząć pracę. Podobno mają tam wybudować dużą galerię handlową. W końcu, ponieważ w naszym mieście nie ma takiej galerii i bardzo się przyda. Oczywiście geodeta miał pomoc podczas dokonywania pomiarów. Ktoś musiał zapisywać wszystkie pomiary. W dodatku jak jeden zrobił pomiary, to zaraz drugi po nim sprawdzał czy jest dobrze. To bardzo profesjonalne podejście do pracy. Przez to widać, że ci geodeci znają się na swojej pracy.

Niedaleko mojego domu rozpoczęły się prace budowlane. Mówi się, że mają tam zamiar wybudować dużą galerię handlową. Pewnie powstanie ona dopiero za kilka miesięcy. Prace są w dość początkowej fazie. Na miejscu dopiero trwają pomiary geodezyjne, a to praktycznie sam początek prac. Mimo, że pomiary mogą wydawać się mało znaczące to tak naprawdę one są podstawą budowy danego obiektu.