Nieruchomości i budownictwo

Zasady działania niwelatora laserowego

W geodezji i budownictwie niwelator laserowy jest instrumentem pomiarowym składającym się z projektora wiązki laserowej, który można przymocować do statywu. Narzędzie jest wypoziomowane zgodnie z dokładnością urządzenia i wyświetla stałą czerwoną lub zieloną wiązkę wokół osi poziomej i / lub pionowej.

Konstrukcja i wykorzystanie niwelatora laserowego

niwelator laserowyKoncepcja niwelatora laserowego istnieje od co najmniej wczesnych lat 70. XX wieku. Oryginalna konstrukcja i projekt niwelatora zostały opatentowane pod koniec lat 80. XX wieku. Obrotowy niwelator laserowy jest bardziej zaawansowanym niwelatorem laserowym, ponieważ obraca wiązkę światła wystarczająco szybko, aby uzyskać efekt kompletnej płaszczyzny poziomej lub pionowej 360 stopni, oświetlając nie tylko linię stałą, ale płaszczyznę poziomą. Projektor wiązki laserowej wykorzystuje obrotową głowicę z lustrem do rozciągnięcia wiązki laserowej wokół osi pionowej. Jeśli lustro nie jest samopoziomujące, jest wyposażone w czytelne wizualnie fiolki i ręcznie regulowane śruby do ustawiania projektora. Sprzęt noszony przez osobę obsługującą niwelator laserowy jest wyposażony w ruchomy czujnik, który może wykryć wiązkę laserową i daje sygnał, gdy czujnik jest w jednej linii z wiązką (zwykle jest to sygnał dźwiękowy). Większość niwelatorów laserowych jest stosowana w przemyśle budowlanym.

Do podstawowych zalet korzystania z niwelatora laserowego należy na pewno dokładność i szybkość dokonania pomiaru. Na przykład, używając niwelatora, konstrukcja płyty gipsowo-kartonowej może być wykonana dwa razy szybciej. Niwelator laserowy zapewnia szeroki zakres zastosowań i jest naprawdę łatwy w użyciu. Wszystko, co trzeba zrobić, to umieścić niwelator na płaskiej powierzchni, i w prosty sposób określić czy obiekt znajduje się na poziomie, czy nie.