Usługi

Zanim powstał druk

druk cyfrowy

Powstanie druku było niewyobrażalnym postępem w historii ludzkości. Można z nim porównywać niewiele zdarzeń. Zanim jednak Gutenberg wynalazł w Moguncji ruchomą czcionkę ludzkość musiała radzić sobie inaczej.

Druk cyfrowy to najpopularniejszy sposób wydruku

Teraz czymś powszechnym jest druk cyfrowy, a przecież pierwsze rysunki, a zatem pierwsza książka pojawiła się na skałach. To tam ludzie pierwotni dokumentowali swoje codzienne życie, rysując to, co dla nich było ważne, a więc polowania, które dawały im podstawy życia.

druk cyfrowyDo tej pory możemy to oglądać i próbować sobie odtworzyć życie naszych praprzodków. Potem pojawiła się tabliczka gliniana, bardzo nietrwała, ale jednak będąca pewnym materiałem piśmienniczym. Pisano lub raczej rysowano na niej rylcem. Ową umiejętność pisania posiadło niewielu i dlatego oni tworzyli swoistą elitę. Na takich tablicach zapisano na przykład słynny kodeks Hammurabiego. Prawdziwy przełom nastąpił w Starożytnym Egipcie, kiedy do pisania zaczęto używać papirusu. Papirus był wykonywany z trzciny porastającej brzegi Nilu. Odpowiednio preparowany był materiałem dość trwałym. W Egipcie najwięcej do powiedzenia mieli kapłani, którzy dysponowali ogromną wiedzą. Ta wiedza, odpowiednio wykorzystywana, mogła zagrozić nawet niepodzielnym władcom Egiptu, czyli faraonom. To kapłani potrafili pisać i tak samo pisać potrafili urzędnicy. Przez setki lat nie potrafiono jednak egipskich hieroglifów odczytać. Uczynił to dopiero francuski badacz Champollion, który dotarł do Egiptu wraz z wojskami napoleońskimi. Udało mu się to dzięki słynnemu kamieniowi z Rosetty, na którym hieroglify greckie sąsiadowały z pismem greckim. Dzięki pracy francuskiego naukowca zdobyliśmy ogromną wiedzę na temat życia w Starożytnym Egipcie. Papirus był również używany w Grecji i Rzymie. Wzrosła jednak ogromnie ilość ludzi, którzy potrafili pisać i czytać. To w Atenach i Rzymie powstały ogromne biblioteki, które chroniły dorobek starożytnych ludów. Grecy i Rzymianie przywiązywali do wykształcenia dużą wagę. Niestety uczyć mogli się jedynie mężczyźni, kobiety pozostawały w domu i tam się przygotowywały do roli pani domu.