Budownictwo

Z czym wiążą się izolacje przeciwwodne?

 

Przy budowie domu należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach, które pomogą zabezpieczyć budynek przed wszelkimi zewnętrznymi czynnikami. Są to między innymi ochrona przed wilgocią czy wodą, a także przed trudnymi zjawiskami atmosferycznymi. Czym jest hydroizolacja i dlaczego warto o niej pamiętać?

Charakterystyka izolacji przeciwwodnej

izolacja przeciwwodna

Fundamenty i ściany to podstawy budynku. Dlatego należy o nich odpowiednio pamiętać i prawidłowo o nie zadbać. Szczególnie w miejscach, które są bardziej narażone na wilgoć czy położone są w niełatwych do rozwoju warunkach. Izolacja jest bardzo istotna, jednak trzeba adekwatnie ją dobrać biorąc pod uwagę cechy architektoniczne i rodzaj gruntu. Jednym z takich zabezpieczeń jest izolacja przeciwwodna. Stworzona została z myślą o terenach, w których poziom wód gruntowych może sięgać albo przekraczać fundamenty lub dosięgać do poziomu piwnicy. W tym wypadku wywiera ona silny nacisk na konstrukcję budynku, co może stwarzać zagrożenie. Instalacja ta chroni również przed wodą zalegającą wokół budynku, dzięki czemu nie przedostanie się ona do środka. W domach  z piwnicami taki rodzaj zabezpieczenia będzie niezbędny i zapewni pełną ochronę przed niechcianą wilgocią. Wymienia się różne rodzaje takich izolacji. Dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie. W zależności od stopnia narażenia na zawilgocenie, czy naporu ciśnienia wody, trzeba dobrać odpowiedni model instalacji. Ważne, by tego typu montażem zajął się fachowiec, inaczej może to grozić nieszczelnością systemu.

Zabezpieczenie domu to bardzo istotna kwestia, o której nie wolno zapominać. Lekceważenie pojawiającej się wilgoci czy naporu wody może mieć negatywne skutki. Warto dlatego zadbać o odpowiednią izolację i wybrać tę, która prawidłowo uchroni budynek.