Są różne metody zabezpieczania metali przed korozją i niszczeniem. Zazwyczaj pokrywa się je innym metalem, którego właściwości powodują, że jest on odporny na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo często to, co widzimy w przypadku metalowych przedmiotów jest więc tylko powłoką, a nie głównym budulcem.
Pokrywanie cyną zabezpiecza przed korozją
Jedną z bardziej popularnych metod chronienia metali przed niszczeniem jest cynowanie, czyli pokrywanie przedmiotów ochronną warstwą cyny. Inna nazwa tej metody to bielenie. Cyna jest odporna na korozję, dzięki czemu przedmioty nią pokryte nie niszczeją. Metod cynowania jest kilka: metoda natryskowa, ogniowa, kontaktowa i osadzania elektrolitycznego. Ogniowa metoda przykładowa polega na zanurzeniu metalowego przedmiotu w stopionej cynie. Cynowanie stosuje się też do naprawy uszkodzonej karoserii samochodowej. W tym przypadku jest to dość droga metoda, która wymaga doświadczenia i umiejętności. Naprawiony tą metodą samochód zyskuje jednak na wartości, gdyż cyna jest trwalsza. Cynowanie jest często mylone z popularniejszym w przemyśle cynkowaniem. W tym drugim przypadku jednak pokrywamy metale cynkiem. Jest to tańsza, ale równie skuteczna metoda chronienia innych metali przed korozją czy szkodliwym działaniem powietrza i wody. Cynk wykazuje lepsze właściwości ochronne niż żelazo, więc jest najczęściej stosowany w ostatnich latach w przemyśle.
Czy to droższa i mniej popularna cyn, czy też tańszy i powszechniejszy na rynku cynk, metale szybko ulegające korozji wymagają odpowiedniego nimi zabezpieczenia. Często pokryte warstwą cyny przedmioty na pierwszy rzut oka wydają nam się w stu procentach cyną. Jednak o wiele tańszą opcją jest stworzenie przedmiotu z innego materiału i pokrycie go cieńką warstwą cyny lub cynku.