Przemysł

Trak taśmowy – elementy

Pierwotnie drewno odrabialiśmy przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Te dzisiejsze są natomiast niezwykle skomplikowane, ale jednocześnie zostały zbudowane w taki sposób, aby każdy mógł z łatwością zrozumieć, jak funkcjonują. Chodzi tutaj oczywiście o ogólną zasadę działania. Właściwe postępowanie z trakami taśmowymi to klucz do sukcesu w tej ważnej branży.

Bezpieczna eksploatacja traków taśmowych

traki taśmoweZacznijmy od elementów, które w sposób bezpośredni będą przecinały drewno, ponieważ to właśnie on wykonuje w przypadku takiej maszyny absolutnie najważniejszą pracę. W tym przypadku nie będzie to brzeszczot specjalnie wykonana taśma, która jednak powstaje z takich materiałów, że może pracować przy twardym drewnie z dużymi prędkościami, a i tak nie ulegnie uszkodzeniu. Traki taśmowe są bezpieczne przede wszystkim dlatego, że wyposażono je w odpowiednie przyciski umożliwiające na przykład natychmiastowe zatrzymanie i bezpieczniki chroniące przed nagłymi zmianami parametrów prądu elektrycznego. Jest on bowiem absolutnie konieczny do tego, aby silnik o dużej mocy mógł funkcjonować skutecznie. Często są tam również elementy napędzane hydraulicznie takie jak rolki i tym podobne, bo to one umożliwiają automatyczne przenoszenie drewnianych elementów. Ten sprzęt ma konstrukcję stalową przystosowaną znakomicie do utrzymywania nawet wyjątkowo dużych ciężarów.

W związku z tym osoby pracujące przy tej maszynie nie są narażone na bezpośredni kontakt z tą rozpędzoną do dużych prędkości taśmą. Istotną rolę w procesie produkcji różnych drewnianych elementów odgrywają poza tym specjalistyczne chwytaki. Dzięki trakom taśmowym jesteśmy w stanie przerabiać drewniane elementy o różnych rozmiarach. Zależy to oczywiście od wielkości konkretnej maszyny, jaką wykorzystujemy.