EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) to dwa najczęściej słyszane kwasy omega-3. Te kwasy tłuszczowe nazywane są długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi i znajdują się w tłustych rybach. Wykazano, że oba są bardzo ważne dla naszego organizmu.
Suplementacja kwasami omega
Jednak traktowanie ich jako jednego składnika i suplementowanie w ten sam sposób jest nie tylko nieskuteczne, ale może być nawet szkodliwe, gdyż ich działanie i dynamika wchłaniania są różne. Aby uniknąć problemów i uzyskać maksymalne efekty, trzeba je dokładnie rozważyć i starannie dobierać preparaty suplementacyjne. Oba kwasy tłuszczowe są niezbędne dla zdrowia, ale konkurują ze sobą podczas wchłaniania i przetwarzania przez organizm. Równe ilości EPA i DHA są połączone, a jeśli organizm musi wybrać, który z nich wykorzystać, terapeutyczne działanie obu kwasów tłuszczowych może zostać całkowicie utracone; do 5 roku życia poziom DHA w organizmie jest stabilny, podczas gdy poziom EPA zmienia się dynamicznie przez całe życie; DHA jest obecny w mózgu i siatkówce. Występuje w dużych ilościach i pełni rolę ważnego budulca, ale u osób dorosłych jego ilość w organizmie pozostaje stała. Z drugiej strony EPA jest stale wykorzystywany i wymaga stałej suplementacji; badania naukowe wykazały, że przyjmowanie suplementów zawierających zarówno EPA, jak i DHA może uniemożliwić odpowiednie wchłanianie EPA, co może nie zapewnić oczekiwanych korzyści zdrowotnych, ale może również pogłębić niedobór EPA i wywołać negatywne skutki zdrowotne.
Standardowe oleje rybne zawierające kwasy dha i epa, mogą pomóc w kompensacji niedoborów ryb w diecie poprzez zapewnienie regularnej podaży obu kwasów tłuszczowych omega-3, ale nie są skuteczne jako terapia wspomagająca ukierunkowana na konkretne problemy zdrowotne. Dlatego suplementację kwasami omega-3 należy rozpocząć od wyrównania niedoboru EPA.