Transport

Pozwolenia na przewóz odpadów w Niemczech

Cały świat już od bardzo długiego czasu boryka się z problemami, które dotyczą śmieci. Wszyscy przecież doskonale znamy przepisy dotyczące segregacji w naszym pięknym kraju, a także częste podwyżki cen za wywóz. Mało kto wie, że niektóre niepotrzebne rzeczy można po prostu wywozić za granicę. Trzeba jednak uzyskać odpowiednie pozwolenia i dobrze znać przepisy prawne. 

Rygorystyczne przepisy związane z przewozem odpadów

niemcy pozwolenie na przewóz odpadówDla Unii Europejskiej priorytetem jest obecnie nasze środowisko naturalne. Czy się to komuś podoba, czy nie, przepisy związane za zagospodarowaniem śmieci są bardzo rygorystyczne. Jednym z głównych krajów, do którego jeżdżą nasze śmieciarki, są niemcy pozwolenie na przewóz odpadów jest w tym przypadku konieczne. Nasi zachodni sąsiedzi mają nowoczesną infrastrukturę pozwalającą na lepszą utylizację. Zresztą większość krajów europejskich bazuje na własnych przepisach. Sprawa dotyczy również Polski. Przewoźnicy świadczący usługi związane z przewozem odpadów muszą występować o osobne decyzje na transport śmieci, w tym również materiałów niebezpiecznych. Jest jednak kilka wyjątków. Takie kraje jak Czechy, czy Hiszpania honorują zezwolenia na taki transport wydane w innym kraju członkowskim. Jednak w tym właśnie konkretnym przypadku nie bez znaczenia jest odległość. My mamy oczywiście najbliżej do Niemiec. Jednak przepisy w tym kraju są nieco inne.

Wspólnota europejka nie ma jasno określonych przepisów dotyczących przewozu odpadów. Niemniej jednak wszyscy musimy dbać o nasze środowiska naturalne. Niemieckie technologie już od lat są sprawdzone i innowacyjne. Zresztą wszyscy doskonale znamy temat związany z zanieczyszczeniem mórz i oceanów. Jeśli nic nie będziemy robić z produktami ubocznymi, czeka nas katastrofa ekologiczna.