Zoologia

Jakie wyposażenie jest w budynku inwentarskim

Budynek inwentarski to zespół pomieszczeń gospodarczych, w których trzyma się domowe zwierzęta hodowlane. Należą do nich obory, chlewnie czy kurniki. Do każdego z wymienionych konieczne jest odpowiednie wyposażenie – silosy paszowe, paszociągi czy kojce. Potrzebne są także wyprofilowane do potrzeb budynku okna oraz systemy wentylacji. Posiadanie najlepszej jakości sprzętu gwarantuje sprawną pracę.

Budynki inwentarskie z pełnym osprzętowieniem

wyposażenie budynków inwentarskichPełne wyposażenie budynku inwentarskiego powinno zawierać mechanizmy automatyzujące niektóre czynności, których wykonanie jest konieczne do utrzymania gospodarstwa hodowlanego. Takim urządzeniem może być paszociąg spiralny, który dostarcza pokarmu zwierzętom. Do jego pracy z kolei najpierw musi nastąpić kupno silosu paszowego. Dopiero wtedy zbiornik łączy się rurą z pomieszczeniem, w którym znajduje się trzoda chlewna czy krowy, a paszociąg za pomocą silnika i rotacyjnych ruchów spirali transportuje pożywienie do przygotowanych koryt. Wyposażenie budynków inwentarskich zawiera w sobie również sprzęt do instalacji wentylacji, koniecznej szczególnie w chlewni. Jest on zwłaszcza potrzebny do oczyszczania powietrza z oparów amoniaku, który w silnym stężeniu może być bardzo szkodliwy. Idąc tym tropem, niezbędne są też specjalistyczne okna inwentarskie. W kurniku przydadzą się zaś sztuczne jaja.

Jest wiele rzeczy, które są konieczne do nabycia, aby mieć pełne i wyczerpujące wyposażenie każdego z pomieszczeń gospodarczych. Dużą część z nich stanowią różne urządzenia pomiarowe, dzięki którym można na przykład monitorować temperaturę, dzięki czemu możliwe jest jej dostosowanie do potrzeb zwierząt hodowlanych znajdujących się na danej przestrzeni. Odpowiednie osprzętowienie może też ułatwić różne procesy.

About Jarosław Motylski