Budownictwo i produkcja

Jak osuszyć budynek w skuteczny sposób?

Niezwykle popularna w ostatnich latach metoda iniekcji polega na wydrążeniu otworu w ścianie, a następnie wprowadzeniu do niego substancji aktywnej, która spełni powierzone jej zadanie. W przypadku osuszania murów, zadaniem tej substancji jest pozbyć się wody, która zgromadziła się w kapilarach i niewidzialnych otworach w najmniejszej skali.

Wilgoć to problem rozwiązywany przez iniekcję

osuszanie budynku metodą iniekcjiDo skutecznego przeprowadzenia procesu iniekcji potrzebne będą wiertła, która pozwolą wywiercić otwory o średnicy do dwudziestu milimetrów. Substancję czynną podaje się zwykle za pomocą specjalnego urządzenia. Może to być na przykład specjalna mieszanka krystalizująca z aktywatorów krzemianowych, wody i cementu portlandzkiego albo żywica naturalna lub syntetyczna. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, gdyż niektóre metody poprawiają siłę nośna ścian budynków, a inne zapewniają dodatkową hydroizolację. Jeżeli nie wiemy, jaką metodę należy wybrać, aby osuszyć nasz budynek, najlepiej zapytać o to fachowców, którzy takimi tematami zajmują się na co dzień i żyją z tego. Skuteczne osuszanie budynku metodą iniekcji krystalicznej zagwarantuje nam dodatkową hydroizolację. To ogromny plus tej metody, jednak nie można zastosować jej w miejscu, w którym na ścianach pojawiło się już wiele rys i są one osłabione. Do ich wzmocnienia bardziej przyda się zastosowanie żywicy.

Liczba metod osuszania jest duża, niektóre z nich wymagają przygotowania, inne nie, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany, aby miał on pozytywny wpływ na nasze mieszkanie, jeżeli chcemy spędzić w nim jeszcze wiele kolejnych lat. Sprzęt do iniekcji nie jest szczególnie skomplikowany, ale musimy wiedzieć, jak gęsto wywiercić otwory oraz jakich proporcji do mieszanki użyć.