IT

Jak odzyskać utracone dane z dysku?

Komputer jest dla wielu z nas narzędziem codziennej pracy i rozrywki. Choć współczesne telefony komórkowe zaczynają coraz bardziej przypominać ilością dostępnych funkcji czy aplikacji te skomplikowane maszyny, to jeszcze długo pozycja popularnych pecetów będzie pewnie niezagrożona. 

Sposoby na odzyskanie utraconych danych 

odzyskiwanie danych z dyskuTrudno bowiem codzienną pracę wykonywać na małym ekranie smartfona. Również oglądanie filmów czy granie w gry nie zawsze sprawia tyle przyjemności co na ekranie komputerowego monitora. Dużym problemem osób, które korzystają z komputerów, bywa utrata danych z dysku twardego. Może ona być spowodowana działaniem wirusa komputerowego, błędami lub awariami systemu czy uszkodzeniami fizycznymi dysku. Zdarza się również przypadkowe usunięcie danych. Co zrobić w sytuacji, gdy utracimy ważne dokumenty, zdjęcia czy programy? Jedną z możliwości jest wizyta u informatyka, którego specjalnością jest odzyskiwanie danych z dysku. Można też spróbować zająć się sprawą na własną rękę. Istnieje wiele programów do przywracania danych w mało skomplikowanych przypadkach. Część z tych programów jest płatna, natomiast są też darmowe aplikacje, które pozwolą odzyskać nasze wartościowe dane. Można spróbować z nich skorzystać. Wizyta u specjalisty jest bowiem często kosztowna, a być może uda nam się jej uniknąć. Są jednak sytuacje, że sami nie będziemy w stanie przywrócić danych. Chodzi tu o sytuacje uszkodzeń elektroniki dysku oraz o charakterze czysto fizycznym. O ile w pierwszym przypadku szanse na odzyskanie danych są stosunkowo duże, to poważne uszkodzenia fizyczne często są nieodwracalne.

Utrata danych z dysku często jest problematyczna. Należy zastanowić się wówczas, czy pliki, które znajdowały się na nośniku są dla nas bardzo ważne. Jeśli tak, warto udać się do specjalisty, który sprawdzi, jaki był charakter uszkodzenia dysku i czy dane uda się odzyskać.