Psy, to zdaniem większości, najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka. Niezależnie od rasy, często towarzyszy człowiekowi podczas wielu codziennych czynności, a wspólne spacery mają charakter spajający całą relację. Jednakże, niezależnie od okoliczności, warto zadbać o bezpieczeństwo czworonoga.
Zaginiony nie musi oznaczać nieodnaleziony
Mówi się, że człowiek przezorny, to zawsze ubezpieczony. I podobnie odnosi się to powiedzenie do psów. Bowiem nawet pies rasy uznawanej za najbardziej inteligentną, nawet zwierzę doskonale wychowane i posłuszne może zaginąć. Z różnych przyczyn. Najczęstszą jest ucieczka spowodowana nagłym strachem. A takie sytuacje najczęściej mają miejsce pod koniec każdego roku, kiedy to odgłosy fajerwerków przez kilka dni stają się swego rodzaju codziennością. Wówczas bardzo trudno przewidzieć reakcję psa, nawet, gdy zwierzę przeżyło już niejedną zabawę sylwestrową, bo to wciąż zwierzę. Aby zatem zmniejszyć ryzyko ewentualnego zaginięcie pupila do minimum, warto wyrobić psu identyfikator dla psa z grawerem, na którym zazwyczaj widnieją dwie najbardziej istotne informacje w przypadku zaginięcia zwierzęcia. Mianowicie, to imię psa, a także numer kontaktowy do jego właściciela. Inwestycja naprawdę nie należy do dużych – zazwyczaj jest to koszt kilkunastu do kilku dziesięciu złotych. Drobiazgowa rzecz, a tak wiele może ułatwić. To zazwyczaj nieduży kawałek metalu, o delikatnej, prawie niewyczuwalnej wadze, przypinany do obroży psa. Aby urozmaicić i zachęcić tym samym właścicieli psów do wyposażania swoich zwierząt w odpowiednie identyfikatory, coraz bardziej popularne stają się metalowe zawieszki w różnych kształtach koniczyny, psiej łapy w różnych wariantach kolorystycznych.
Zwierzę znienacka wystraszone, nawet takie, które obdarzone jest możliwie największym zaufaniem ze strony swojego właściciela, podczas ucieczki, prawdopodobnie nie usłyszy w biegu wołania. Remedium wówczas może okazać się identyfikator z numerem telefonu do właściciela. Nawiasem mówiąc, łatwo w ten sposób łatwo uniknąć pobytu czworonoga w schronisku.