Gipiura to rodzaj materiału – koronki, który najczęściej wykonywany jest metodą koronkową. Jest bardzo piękny i dekoracyjny, dlatego jest często wykorzystywany przez przemysł tekstylny do ozdabiania zasłon, łóżek czy innych produktów. Oto najważniejsze informacje o koronce gipiurowej, jej pochodzeniu, właściwościach i zastosowaniu.
Klasyczna gipiurowa koronka
Gipiura to tkanina koronkowa, czasami nazywana wzorem weneckim. Dawniej odbywało się to metodą blokową lub przy pomocy wydłużonych szpulek. Nici tkano w grupach (po cztery na raz). Tkanina ta odpowiada za wyjątkowe piękno gipiury – koronki o wybitnej strukturze reliefowej. To co odróżnia gipiurę od haftu to obecność dużych, nieregularnych komórek. Haft to ozdoba, która jest wyhaftowana na tkaninie, a koronka gipiurowa to sam materiał. Na rynku dostępne są również niewielkie próbki gipiury w formie aplikacji np. na ubraniach lub innych materiałach. Guipura ma również charakterystyczną strukturę. Zdobienie koronki gipiury jest bardzo trudne i czasochłonne. Dziś prawie nigdy nie jest wykonywana ręcznie, ale nadal stanowi element dekoracyjny. Jeśli chodzi o wzory, tkaniny gipiurowe najczęściej wykorzystują motywy roślinne, ozdoby i geometrię. Kiedyś gipiura była szyta z bawełny, lnu i jedwabiu, dziś w większości z poliestru z dodatkiem elastanu. Technika wytwarzania tkanin gipiurowych sięga XVI wieku i wywodzi się z Flandrii. Po raz pierwszy tkano tam nić gipiury i tkaniny. Technologia koronki klockowej zastosowana do tworzenia gipiury pozwala na tworzenie różnego rodzaju materiałów takich jak: B. Backing, Blonde, Binches czy po prostu Gipiura.
Głównym obecnie zastosowaniem tkanin gipiurowych jest produkcja zasłon do kuchni, salonu czy sypialni, lambrekinów czy zasłon. Firanki z gipiurą będą piękną ozdobą każdego wnętrza. Koronki można znaleźć na różnych poziomach zasłony, więc na pewno znajdziemy model odpowiadający naszym preferencjom.