Usługi

Czym jest daktyloskopia detektywa?

Detektyw

Większość z pewnością kojarzy ten zabieg przeprowadzany przez detektywa, jednak nie potrafi go połączyć dokładnie z tą nazwą. Często w filmach kryminalnych czy serialach telewizyjnych z motywem zbrodni, widzimy jak profesjonaliści wykonują go aby pchnąć śledztwo do przodu. Zwykle daktyloskopia pozwala zgromadzić kluczowy dowód w sprawie i doprowadzić przestępce przed oblicze sprawiedliwości.

Daktyloskopie przeprowadza detektyw.

DetektywWszyscy wiemy, że każdy z nas posiada pewne wyjątkowe znaki szczególne. Jednym z nich są linie papilarne które układają się inaczej u każdego człowieka na ziemi. Dzięki takiej wiedzy można więc, za pomocą tylko samych odcisków palców, odróżnić nas od siebie. Daktyloskopia polega właśnie na gromadzeniu i badaniu takich odcisków. Dzięki niej każdy prywatny detektyw z Warszawy bądź policjant może z łatwością zebrać je z różnych powierzchni na miejscu zbrodni i wprowadzić do bazy danych. Istnieje bowiem jedno wielkie zbiorowisko odcisków palców, gromadzące wszystkie, które wymiar sprawiedliwości dotąd pobrał. Taka baza danych nosi nazwę Automated Fingerprint Identyfication System, a w skrócie AFIS. To właśnie ona pozwala na identyfikacje pobranych odcisków i przypisanie ich do konkretnej osoby. Każda, zatwierdzona przez prawo, agencja detektywistyczna ma dostęp do takiej bazy i również może zlecać proces identyfikacji. Linie papilarne są jednym najlepszych źródeł informacji o człowieku, ponieważ nie tylko są wyjątkowe dla każdego z nas, ale również niezmienne przez całe nasze życie. Właśnie dlatego każde biuro detektywistyczne w Warszawie, Krakowie, czy innym większym mieście, bardzo ceni sobie tą metodę śledczą. Gdyby nie ona wiele przestępstw nie zostałoby rozwiązanych, a złoczyńcy, którzy się ich dopuścili, nadal byliby na wolności.
Nie jest to jednak tak proste jak na filmach.

Każdy detektyw musi poświęcić dużo czasu na zebranie, a później identyfikacje linii papilarnych. Często również okazuje się, że w bazie danych AFIS nie ma pasujących odcisków palców. Są tam bowiem tylko takie, które skalały się już w swoim życiu działalnością przestępczą.