Ogród

Byliny w hurcie

Bylina – to ogólna nazwa roślin, żyjących dłużej niż dwa lata. Zwykle mają one niezdrewniałe części naziemne a to oznacza, że do bylin nie możemy zaliczyć np. krzewów, oczywiście o drzewach nawet nie wspomnimy. Najpopularniejszymi bylinami są wszelkiego typu trawy. Ilość ich gatunków jest ogromna.

Hurtowy handel bylinami

hurt bylinWszystkie trawy rozmnażają się poprzez nasiona, które (jeśli osiągną odpowiedni wiek) są porywane przez wiatr i roznoszone po łące. Tak jest w stanie dzikim. Jeśli chodzi o trawy hodowlane, sprawa wygląda trochę inaczej. U większości bylin części naziemne na zimę zamierają. Jednak ich korzenie przetrwają do wiosny i dadzą nowy, silny plon. W hodowli takie trawy są dodatkowo zasilane nawozami i stymulatorami, przez co rosną szybciej i bujniej. Można uzyskać informacje o hurt bylin praktycznie w każdym sklepie z nasionami, lub poszukać producenta poprzez internet. Wszystko zależy od tego, co potrzebujemy. Byliny mogą być siane na potrzeby małych ogródków, jak i wielkich łąk z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich. Generalnie, łąka sama potrafi się rozrastać, jednak należy raz na jakiś czas zasilać ją nasionami innych bylin, szczególnie w miejscach, gdzie zaczynają pokazywać się łyse pola (czyli miejsca, gdzie trawa albo uschła, albo też została zniszczona przez zwierzęta). Bydło pasące się na łąkach potrafi nadmiernie je eksploatować i często zdarza się, że bez tzw. „dosiewu”, oraz odpowiedniego nawożenia, łyse pola będą się niebezpiecznie powiększać.

Zakupując hurtowo nasiona bylin, można odpowiednio zasilić własne łąki. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać te byliny nie tylko jako paszę dla zwierząt, ale również w celach ozdobnych. Może to być bardzo miłe doświadczenie. Warto zasilać własne łąki.

About Jarosław Motylski